grafikaborder
Biegacze na trasie II Półmaratonu. fot. Damian Rutkowski
Udany Półmaraton
06/04/2009
Przemysław Kędzior
4173
 
 
 
 

Niedziela w Dąbrowie Górniczej upłynęła pod znakiem biegowego święta. Po raz drugi zjechali tutaj biegacze z całej Polski oraz goście zagraniczni na II Półmaraton Dąbrowski organizowany przez Centrum Sportu i Rekreacji i Urząd Miejski. Imprezę patronatem objął prezydenta Zbigniew Podraza.

Już od wczesnych godzin porannych przed hala "Centrum" zbierali się biegacze. Rejestracja zawodników przebiegła bardzo sprawnie i przed godziną 10-tą sprzed hali wyruszyła kolumna autokarów w eskorcie dąbrowskiej Straży Miejskiej wioząca uczestników imprezy na stadion "Pioniera" Ujejsce gdzie wyznaczono start.

Punktualnie o godzinie 11-tej rekordowa liczba 570 biegaczy wyruszyła na malowniczą i co najważniejsze atestowaną trasę Półmaratonu. Rywalizacja odbywała się pomiędzy dąbrowskimi jeziorami Pogoria IV i Pogoria III, a na ostatnich kilometrach przeniosła się do centrum miasta. Meta usytuowana została tuż przed wejściem do hali "Centrum".

Chętnych na życiówki prowadził zespół ChampionChip PaceMaker TEAM na czasy: 1:30, 1:40, 1:50, 2:00. Zwycięzcą biegu został Yuriy Hychun z Ukrainy, który pomimo upalnej pogody z czasem 1:06:26 pobił rekord trasy o 1 minutę i 1sekundę. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Mychailo Iveruk. Wśród kobiet najszybszą okazała się Svetlana Stanko z także z Ukrainy, która osiągnęła rezultat 1:19:36.

Najlepszym z Polaków okazał się Andrzej Lachowski ze Stąporkowa z czasem 1:09:18. Obok Ukraińców na mecie zameldowało się także dwóch Kenijczyków, Rosjanin, Francuz, Austriak i Słowak. Po biegu na zawodników czekał ciepły posiłek, nowoczesne zaplecze oraz... sam Jerzy Skarżyński, który na miejscu udzielał cennych rad biegaczom i podpisywał swoje książki.

Na zakończenie odbyła się dekoracja zwycięzców, a każdy kto ukończył bieg mógł zostać wylosowany i nagrodzony cennymi upominkami.


Zmaganiom maratończykom towarzyszył Bieg VIP-ów, w którym wystartowali samorządowcy i przedsiębiorcy. Najmłodsi próbowali swoich sił w Biegu Skrzatów.

Organizatorzy potwierdzili, że przyznana w ubiegłym roku Nagroda Za Debiut Organizacyjny zobowiązuje i w tym roku poprzeczkę umieścili bardzo wysoko. Duże zainteresowanie Półmaratonem pokazało, że  dąbrowskie zawody zajęły stałą pozycję w kalendarzu imprez biegowych w Polsce.

Piotr Kulpecki, www.maratonypolskie.pl

 

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość