grafikaborder
Uniwersytet dla małolatów
22/07/2009
Lucyna Stępniewska
3504
 
 
 
 

W Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym rozpoczyna się rekrutacja na „studia" w nowym roku akademickim 2009/2010. W zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Wystarczy tylko wejść na stronę www.dud.edu.pl, kliknąć w zakładkę rejestracja i opłaty, wypełnić zamieszczony tam formularz, a następnie na podany numer konta bankowego uiścić opłatę roczną w wysokości 150 zł.

 

Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy, utworzony został przez Wyższą Szkołę Biznesu i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, działa od października 2008r. Zajęcia na uczelni umożliwiają rozwoj potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, rozbudzenie aktywności poznawczej, przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki. Studenci w trakcie wykładów nie tylko słuchają, ale przede wszystkim wykazują się własną aktywnością, biorą udział w doświadczeniach, oglądają różne eksponaty, zadają tysiące pytań.

 

W trakcie pierwszego roku nauki młodzi ludzie wzięli udział w 10 wykładach dotyczących różnorodnej tematyki, np. „Kosmiczne ZOO, czyli co widać na niebie", „Jak żyją ludzie Madagaskaru, Papui Nowej Gwinei, Borneo... O różnicach między kulturami", „Tomografia komputerowa - jak bawiąc się cieniem uzyskać obraz trójwymiarowy", „Harry Potter, magia czy fizyka", „Bohaterowie baśni magicznych". Uczestniczyli również w warsztatach z kaligrafii japońskiej, astronomicznych, zoologicznych, historycznych, antropologicznych... Dla studentów uniwersytetu przewidziane były również liczne atrakcje, m.in. przestawienie teatralne.

 

Większość zajęć odbywa się w nowoczesnych, multimedialnych salach dydaktycznych w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Niektóre z warsztatów, przygotowanych przez instytucje współpracujące (m.in. Muzeum Miejskie „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, Planetarium i Obserwatorium im. M. Kopernika w Chorzowie), odbywają się w siedzibie tychże instytucji.

 

Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów i praktyków, mających doświadczenie w edukacji dzieci, potrafiących zafascynować nauką, przekazać wiedzę w sposób przystępny i zrozumiały. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. prof. Zbigniew Kąkol, prof. Alicja Baluch, prof. Zygmunt Woźniczka, dr Stanisław Bajtlik.

 

Każdy student Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego otrzymuje indeks, do którego zbiera zaliczenia. Na zakończenie roku akademickiego wszyscy nagradzani są dyplomami. Pierwszy rok nauki ukończyło 200 dzieciaków.

 

Rodzice studentów również mogą wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanych bezpłatnych wykładach. W pierwszym roku funkcjonowania uniwersytetu odbyły się dwa wykłady, prowadzone przez specjalistkę w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej. Tematyka dotyczyła wykorzystania zabaw matematycznych oraz programów komputerowych w zabawie i edukacji dziecka. Rodzice zostali również zaproszeni na zorganizowany w WSB koncert muzyki klasycznej oraz jazzowej.

 

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość