grafikaborder
Wakacyjny półmetek wiejskiego lata
28/07/2009
Lucyna Stępniewska
4347
 
 
 
 

 

30 lipca o godz. 11 na placu za Biblioteką Główną dąbrowskiej MBP, przy ul. Kościuszki 25, rozpocznie się festyn „Wakacyjny Półmetek Wiejskiego Lata". Środek wakacji świętować będzie ok. 100 najmłodszych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

 

Tegoroczne wakacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej upływają w scenerii wiejskich zagród, ogrodów, łąk i pól. „Wiejskie Lato" organizowane jest we wszystkich filiach bibliotecznych na terenie całego miasta, gdzie każdego dnia odbywają się różnego rodzaju zajęcia. Propozycja skierowana jest do dzieci i młodzieży pozostającej podczas wakacji w mieście. Najmłodsi czytelnicy mogą bezpłatnie wziąć udział w licznych zabawach plastycznych, literackich i edukacyjnych oraz wielu innych atrakcjach.

 

Nazwa akcji nawiązuje do literatury ukazującej obraz życia na wsi, która jest popularyzowana w bibliotece przez całe wakacje. Dzięki codziennym spotkaniom bibliotecznym najmłodsi mają okazję zdobyć rozległą wiedzę z różnych dziedzin i dowiedzieć się jakie wartości płyną z obcowania z naturą. Uczestnicy akcji zdążyli już poznać tradycje i zwyczaje polskiej wsi, najważniejsze zajęcia gospodarskie, nazwy i przeznaczenie narzędzi używanych do pracy na roli, jak również tradycyjne metody wyrobu żywności, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i ozdób.

 

W każdej filii bibliotecznej powstały już wiejskie zagrody pełne zwierząt gospodarskich, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Najmłodsi czytelnicy uczestniczą w licznych zajęciach plastycznych, po których biblioteczne dekoracje wzbogacają się o nowe elementy związane z kulturą ludową i życiem na wsi. Odnajdziemy tam gliniane naczynia, garnki z masy solnej, pięknie zdobione talerze, drewniane łyżki, wianki, korale, wycinanki ludowe itp.

 

Jedną z największych atrakcji dla uczestników „Akcji Lato" były cotygodniowe wyjazdy autokarowe do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, organizowane 2, 9, 16 i 23 lipca. Nasi mali wycieczkowicze mieli okazję zobaczyć piękny skansen budownictwa ludowego, a w nim XIX-wieczne zagrody chłopskie, wiejskie zabudowania, kapliczki, pasieki, studnie, karczmę oraz szczególnie cenny kościół z XVII w. i XVIII-wieczny dwór.

 

Wizyty w skansenie wzbogaciły warsztaty tematyczne, które w bardzo ciekawy sposób ukazały dzieciom życie codzienne dawnych mieszkańców wsi. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać cały proces pieczenia chleba, własnoręcznie młócąc zboże i mieląc je w żarnach. Zapoznali się także z dawnymi sprzętami gospodarstwa domowego, mając niecodzienną okazję wypróbować stare sposoby prania i prasowania odzieży.

 

Na wszystkich poszukiwaczy wakacyjnych przygód, odkrywających piękno i uroki wsi, czekają kolejne atrakcje. Wszystkie dzieci już dziś zapraszamy do Biblioteki Głównej
na „Wakacyjny Półmetek Wiejskiego Lata", który odbędzie się 30 lipca w godz. 11.00-14.00. We wspólnej zabawie weźmie udział ok. 100 najmłodszych czytelników MBP, którzy zostaną dowiezieni autokarami z terenów całej Dąbrowy Górniczej. W programie festynu liczne gry i konkursy, zabawy ruchowe i wiele innych atrakcji. Dla wszystkich uczestników festynu przygotowany zostanie poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla. Smak „Wiejskiego Lata" z pewnością podkreśli chleb ze smalcem i kiszone ogórki. Koniec zabawy zaplanowano na godz. 14.00.

 

„Wiejskie Lato" organizowane jest we współpracy z Wydziałem Zdrowia oraz Wydziałem Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. Projekt realizowany jest w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Dział Marketingu MBP, tel.: (032) 639 03 01

email: marketing@biblioteka-dg.pl

 

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość