grafikaborder
Próba bicia rekordu rozpocznie się o godz.12.fot. wosp.org.pl
Pierwsza pomoc. Uratuj życie
10/10/2017
Przemysław Kędzior
612
 
 
 
 

16 października, w samo południe, w całej Polsce bity będzie rekord w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Do akcji można włączyć się również w Dąbrowie Górniczej.


Tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji od kilku lat, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w połowie października organizuje akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wydarzenie ma na celu promowanie nauki udzielania pierwszej pomocy.


W Dąbrowie Górniczej akcja odbędzie się w hali „Centrum”. W jej trakcie, w godz.12-12.30, zaplanowano bicie rekordu. W godz.13-14.30 odbędą się pokazy służb ratowniczych – straży pożarnej, policji, absolwentów ratownictwa medycznego z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego, a także członków Harcerskiego Klubu Ratowniczego Auxilium.


Specjaliści tłumaczyć będą m.in., jak należy postępować przy omdleniach, zadławieniach, zatruciach tlenkiem węgla, jak tamować krwotok, jakie działania podjąć przy wypadku, jak udrożnić drogi oddechowe, jak zachować się w przy wypadku samochodowym. W czasie wydarzenia będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom cukru i uzyskać informacje na temat cukrzycy, o co zadbają członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Akcja to również okazja, żeby oddać krew, do czego zachęcać będą honorowi krwiodawcy – uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych. Z kolei przedstawicielami Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii opowiedzą o transplantacji.


Organizatorem akcji jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Parterami są: Centrum Sportu i Rekreacji, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego, Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa, a także OSK Zebra.

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość