grafikaborder
Powiązane galerie
Ośrodek już działa
15/03/2013
Anna Zubko
6459
 
 
 
 

Dziś w samo południe ruszył nowoczesny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.


W oficjalnym otwarciu uczestniczyli ci, którym dobro ośrodka i niepełnosprawnych dzieci leży na sercu. Wśród gości, pojawili się m.in. Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, przedstawiciele Wojewody Śląskiego oraz zagłębiowscy Parlamentarzyści.  

 

Dzisiejszy dzień jest dla mnie dniem bardzo ważnym. Pamiętam, kiedy
będąc jeszcze posłem i rozmawiając z rodzicami podopiecznych naszych
ośrodków o problemach z jakimi borykają się ich dzieci, za punkt
honoru postawiłem sobie, że ten nowoczesny ośrodek w Dąbrowie
powstanie. Wiedziałem, że nie będzie łatwo, ale już wtedy byłem
przekonany, że trzeba to zrobić. Był to rok 2005…
Gdyby ktoś miał wątpliwości, czy ta budowa miała sens, przypomnę
przeciekające dachy, wypaczone okna i ciasnotę dotychczasowych
budynków. Czy w takich warunkach można godnie się uczyć, rehabilitować
i stawiać pierwsze kroki w dorosłe życie?
Dzisiaj mamy rok 2013 i jesteśmy na finiszu długiej i trudnej drogi,
którą przebyliśmy od pomysłu po realizację. Jednak czym ona jest w
porównaniu z barierami, które tutaj pokonywane są i będą każdego dnia…
Nie było łatwo, wszystko trwało kilka lat, nikt nie szczędził sił i
energii, bo ten ośrodek tym dzieciom i tej młodzieży się po prostu
należał! To nie tylko spełnienie marzeń uczniów i rodziców…
Jest on po to, żeby ułatwić im codzienne zmagania. Dać możliwość
rozwoju. Dać szanse na normalne życie…

- Dzisiejszy dzień jest dla mnie dniem bardzo ważnym - mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. - Pamiętam, kiedy będąc jeszcze posłem i rozmawiałem z rodzicami podopiecznych naszych ośrodków, o problemach z jakimi borykają się ich dzieci. Wówczas za punkt honoru postawiłem sobie, że ten nowoczesny ośrodek w Dąbrowie powstanie.

 

To był 2005 rok…

 

 

Dziś, marzenia stały się rzeczywistością. Powstał kompleks o powierzchni 5 hektarów. Obiekt składa się z 3 części. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla dzieci niepełnosprawnych, natomiast trzecia to łącznik pomiędzy tymi dwoma. Tu znajduje się basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku jest również internat.

 

 

Dąbrowski Ośrodek posiada wiele profesjonalnie wyposażonych pracowni przedmiotowych, pracowni specjalistycznych oraz sal rehabilitacyjnych. Wśród nich m.in: sala doświadczania świata usprawniania polisensorycznego służąca usprawnianiu i stymulowaniu wszystkich zmysłów, pracownia nauki pisma Braile’a, pracownia tyfloakustyczna do stymulacji dźwiękami z otoczenia, wspomagająca naukę orientacji przestrzennej, pracownia integracji sensorycznej – stymulująca i wzmacniająca wiele zmysłów, pracownia Tomatisa – terapia audio- psycho- lingwistyczna stymulująca uwagę słuchową dziecka, pracownia EEG biofeedback – poprawiająca funkcjonowanie mózgu, efektywność pamięci, zapamiętywania, kojarzenia, a także wprowadzająca wyciszenie, pracownia surdopedagogiki - wzbogacająca doświadczenia w zakresie percepcji słuchowej i usprawniająca słuch. Tu także znajdują się pracownia logoterapii – kształtująca prawidłową mowę, sala fizykoterapii (w tym krioterapia) czy wreszcie sale do hydroterapii, fizjoterapii oraz neuroterapii.

 

 

W tym dniu chyba nikt nie miał wątpliwości, czy ta budowa miała sens. Przypomnieć wystarczy przeciekające dachy, wypaczone okna i ciasnotę dotychczasowych budynków.

W takich warunkach nie można już było godnie się uczyć, rehabilitować i stawiać pierwsze kroki w dorosłe życie.

 

Dziś na finiszu długiej i trudnej drogi, od pomysłu, ubiegania się o dofinasowanie budowy, o wsparcie kosztownej inwestycji, po realizację, wszyskim towarzyszyła niezmierna radość. - Czym jest ten wysiłek, który musieliśmy pokonać w porównaniu z barierami, które tutaj pokonywane są i będą każdego dnia…?- pyta retorycznie prezydent.

 

Nie było łatwo, wszystko trwało kilka lat (budowa rozpoczęła się 1 października 2010 roku), nikt jednak nie szczędził sił i energii, bo wszyscy wierzyli, że ośrodek po prostu należy się dzieciom i młodzieży.Wszystkie koszty związane z budową to 63 mln zł. 10 mln miasto otrzymało z rezerw budżetu państwa, 5,3 mln zł pozyskano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozostała kwota pochodziła z miejskiego budżetu.


 

czytaj także

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość