Dąbrowa Górnicza, Pustynia Błędowska

Jest to Park Krajobrazowy. Występuje w tym miejscu typowa dla obszarów pustynnych flora (pomocnik baldaszkowy, kruszczyk szerokolistny i rdzawoczerwony).

Obejmuje największy (12 km2.) obszar wydm śródlądowych w Polsce i Europie Środkowej, której ok. 14,5 ha leży w granicach administracyjnych Dąbrowy Górniczej. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych. Dawniej, gdy teren nie był jeszcze tak porośniety, można było niekiedy dostrzec zjawisko fatamorgany.

Teren pustyni od czasów I wojny światowej był wykorzystywany jako poligon. Ćwiczył tutaj batalion pomocniczy legionistów przed bitwą pod Krzywopłotami, w okresie międzywojennym piechota i artyleria Armii Kraków, a w czasie II wojny światowej niemiecka Afrika Korps.

Od strony Chechła zachowały się ruiny dawnych stanowisk obserwacyjnych dowodzenia. Po wojnie na części pustynii ćwiczyli żołnierze VI PDS z Krakowa oraz lotnicy.

POWRÓT
Lokalizacja panoram
Pomoc
Po ustawieniu kursora myszy na obrazie oglądanej panoramy i przyciśnięciu lewego klawisza myszy - możliwe jest sterowanie kierunkiem obrotu widoku. Do poprawnego działania niezbędna jest włączona obsługa apletów JAVA w przeglądarce.
znak zapytania aktywny punkt - umożliwia po kliknieciu przejście do kolejnej sceny spaceru. Po najechaniu na aktywny punkt pojawi się skrócona nazwa sceny, do której prowadzi.
przybliż zbliżenie - pozwala przybliżyć oglądaną scenę.
oddal oddalenie - pozwala oddalic oglądaną scenę.
hotspoty pokaż / ukryj hotspoty - włącza i wyłącza prezentowanie aktywnych punktów na panoramie.