Dąbrowa Górnicza, Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Św. Antoniego z 1678 roku w Gołonogu

Kościół wybudowany na szczycie Góry Gołonoskiej (335 m. npm.). Można się tutaj dostać dwiema drogami: jedna położona po południowej, a druga po północnej stronie wzgórza. Przy wyjściu z krytych schodów, znajduje się zabytkowa XIX wieczna plebania. Plac kościelny otoczony jest dawnym murem obronnym, wykonanym z kamienia wapiennego.

Na placu kościelnym znajduje się figura dziękczynna. Początkowo był to kościół jednonawowy z prezbiterium, zakończony drewnianą wieżyczką, w stylu romańskim. Konsekrowany 18 września 1678 roku pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła. W 1753 roku, biskup krakowski Andrzej Załuski, ufundował dobudowę murowanej wieży kościelnej. Wieża ta posiada podstawę kwadratu przechodzącą w ośmiobok. Zakończona od góry barokowym hełmem z latarnią. Kopuła pokryta blachą cynkową. Dalsza rozbudowa miała miejsce w 1850 roku. Rozbudowano prezbiterium, otrzymując koncepcję barokowej bazyliki. W latach 1889-1892 dobudowano skarbiec, zakrystię z obejściem i nawy boczne (kaplice św. Barbary i św. Antoniego). Od tej pory kościół jest murowany, trzynawowy utrzymany w koncepcji renesansowej. Powtórnie konsekrowany 26 maja 1892 roku przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny (zamiast św. Andrzeja Apostoła - św. Antoniego Padewskiego). Od 9 sierpnia 1951 roku kościołem administruje zakon oo. Franciszkanów Konwentualnych. W 1994 roku na mocy porozumienia Prowincjału Krakowskiej Prowincji Franciszkanów z Biskupem Sosnowieckim, klasztor stał się własnością Zakonu, a kościół należy do diecezji sosnowieckiej.

POWRÓT
Lokalizacja panoram
Pomoc
Po ustawieniu kursora myszy na obrazie oglądanej panoramy i przyciśnięciu lewego klawisza myszy - możliwe jest sterowanie kierunkiem obrotu widoku. Do poprawnego działania niezbędna jest włączona obsługa apletów JAVA w przeglądarce.
znak zapytania aktywny punkt - umożliwia po kliknieciu przejście do kolejnej sceny spaceru. Po najechaniu na aktywny punkt pojawi się skrócona nazwa sceny, do której prowadzi.
przybliż zbliżenie - pozwala przybliżyć oglądaną scenę.
oddal oddalenie - pozwala oddalic oglądaną scenę.
hotspoty pokaż / ukryj hotspoty - włącza i wyłącza prezentowanie aktywnych punktów na panoramie.