grafikaborder
Symbole miasta
Czwartek, 19/03/2009
Anna Zubko
 
 
 
 

Herb miasta, autorstwa Dariusza Dessauera z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego zatwierdzony został przez Radę Miejską 30 września 1916 roku.

Zawiera elementy nawiązujące do polskości miasta – wizerunek orła i nazwy miasta – trzy zielone żołędzie, a czarny młot główną profesję pierwszych mieszkańców miasta.Nazwa miasta Dąbrowa Górnicza zatwierdzona przez Radę Miejską 24 lipca 1919 roku, nawiązuje do symboli miejskich.Hejnał miasta został oficjalnie przyjęty przez Radę Miejską 19 września 2001 roku. Jego autorem jest Dariusz Ziółek, znany muzyk pochodzący z Dąbrowy Górniczej. Utwór został zaaranżowany na trzy instrumenty dęte: dwie trąbki i puzon. Hejnał jest inspirowany folklorem Zagłębia Dąbrowskiego.

 Hejnał odgrywany jest w miejscach obrad i uroczystości, z okazji świąt i rocznic miejskich oraz innych ważnych wydarzeń o chrakterze lokalnym. Można było go usłyszeń m.in. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, kiedy to miastu nadany został sztandar.Flaga miasta ma czterokolorowe pasy ułożone poziomo: biały, zielony, czarny i czerwony. Podobnie, jak w herbie, jej kolorystyka nawiązuje zarówno do polskości miasta, jak i do tradycji górnictwa. Uchwałą Rady Miejskiej 1996 na chorągwi umieszczono herb Dąbrowy.26 listopada 2008 roku na uroczystej sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwałę o nadaniu sztandaru miastu. Na jego awersie umieszczono godło państwowe. Rewers zdobi herb miasta i dwie daty: 1916, czyli moment uzyskania przez Dąbrowę praw miejskich oraz 2008- rok ustanowienia sztandaru. Jest on ważnym symbolem, który towarzysząc miejskim i państwowym uroczystościom, podkreśla ich rangę.

 

zobacz uchwały Rady Miejskiej

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość